Warning: Use of undefined constant ‚128’ - assumed '‚128’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-config.php on line 30

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2339

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2343

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3165

Warning: Creating default object from empty value in /wp-content/themes/Avada/includes/avadaredux/avadaredux-framework/AvadaReduxCore/inc/class.avadaredux_filesystem.php on line 29
DLA LEKARZA - protezyakronowe.pl
Toggle SlidingBar Area
protezyakronowe.pl protezyakronowe.pl protezyakronowe.pl protezyakronowe.pl protezyakronowe.pl protezyakronowe.pl
  • Start
  • DLA LEKARZA
  • PYTANIA I ODPOWIEDZI
  • CERTYFIKATY
  • ACRONOWA GALERIA
  • PRASA FACHOWA O ACRONIE
  • KONTAKT
DLA LEKARZA Jerzy Konieczek 2021-03-01T16:16:45+02:00
© Copyright 2017 - | DA STUDIO PRODUCTION | All Rights Reserved |

Dziękujemy za wizytę na stronie ProtezyAcronowe. pl

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, treści zamieszczone na naszej stronie zastrzeżone są dla profesjonalistów z branży stomatologicznej (stomatolog, asystentka, higienistka, technik dentystyczny lub inna osoba profesjonalnie związana z branżą, np. prowadząca obrót wyrobami medycznymi).

Potwierdź swój status.

Oświadczam, iż jestem profesjonalistą związanym zawodowo z branżą medyczną.

 

 TAK – jestem specjalistą

 NIE – nie jestem specjalistą

Transparencja

Ogólny wygląd i kolor większości tradycyjnych akryli jest zauważalnie sztuczny w porównaniu do naturalnej tkanki dziąsłowej.

Dopasowanie odcienia jest niestety bardzo trudne do osiągnięcia z powodu niskiego stopnia przezroczystości materiału

Alergie

Wiele osób ma uczulenie lub doznaje niewielkich podrażnień od polimerowych komponentów użytych w bazie materiałowej akryli. Dyskomfort potęguje dodatkowo nieprzyjemny smak co czyni protezę nieprzyjemną w użytkowaniu.

Zanik wyrostka

Sztywność tradycyjnych protez, powoduje znaczne szkody w istniejącej kości oraz strukturach tkanki. Przy każdym usunięciu zęba z jamy ustnej jej stan ulega osłabieniu. Ponieważ nienaturalny nacisk kładziony jest na ząb oraz tkankę dziąsłową, szybko ulega ona uszkodzeniu.

Z tego powodu protezy powinny być wymieniane regularnie. Jednakże pacjenci nie chodzą do swojego dentysty wystarczająco często aby utrzymać zdrową zadbaną protezę.

Wyważanie zębów

Klasyczna klamra metalowa działa z dużą siła na ząb co powoduje postępujący proces jego rozchwiania. Zęby obciążone klasyczną klamrą metalową przejmują duże siły zwłaszcza w protezach dla braków skrzydłowych, gdzie sztywne i długie ramię protezy działa na ząb niczym dźwignia.

W protezie acronowej klamra nie wyważa zębów własnych pacjenta. Odpowiednio dobrany moduł elastyczności materiału sprawia, że ramię protezy amortyzuje siły żucia i chroni zęby pacjenta.

Protezy acronowe

DSC_0124

W 2010 roku firma ROKO, największy w Polsce producent technologii dla techniki dentystycznej, zleciła naukowcom chemii polimerów badania, których celem będzie stworzenie nowego tworzywa do produkcji protez zębowych. Takiego, które połączy estetykę nylonów z funkcjonalnością protez tradycyjnych. Po 2 latach prac zespołu badawczego i eksperymentach z wieloma typami polimerów powstał ACRONIT.

Proteza acronowa wykonana z ACRONITU jest prawie nie do odróżnienia podczas użytkowania przez pacjenta. Tworzywo ma wymaganą przezierność podkreślającą odcień tkanki. Metoda, której używa się do produkcji tego materiału daje naturalny żyłowy efekt. Nie ma klamer na zębach pacjenta a retencje są bardzo cienkie, przezierne i wydają się być naturalnym dziąsłem. Wynaleziona formuła jest wyjątkowo mocna mechanicznie a zarazem delikatna wizualnie.

Cena w Polsce od 1500 do 2000 zł

Protezy na zatrzaskach

zatrzaski m

Są to metalowe protezy szkieletowe, w których nieestetyczne klamry ( haczyki) zostały zastąpione elementami zatrzaskowymi. Wyróżniamy protezy na zatrzaskach najczęściej kulkowych, zasuwach, teleskopach oraz ryglach. Protezy zatrzaskowe stosuje się w przypadku rozległych braków zębów własnych.

Charakteryzują się wysoka funkcjonalnością, technologia ta umożliwia również uzyskanie oczekiwanego efektu kosmetycznego. Wadą protez tego typu jest wysoka cena, która wynika z konieczności okoronowania zębów sąsiadujących z protezą oraz kosztów elementów zatrzaskowych.

Cena w Polsce od 3000 do 10 000 zł

Protezy szkieletowe metalowe

IMGP4922

Protezy szkieletowe należą do ruchomych uzupełnień protetycznych. Wykorzystuje się je w przypadku braków zębowych zbyt rozległych na uzupełnienie mostem.
Główną ich częścią jest metalowy szkielet zaopatrzony w klamry i ciernie czyli wypustki opierające się na żujących powierzchniach zębów i przenoszące tym samym siły żucia przez zęby i ozębną na kości szczęk.

Charakteryzują się dużą ilością stali w protezie, są bardzo sztywne i raczej trudno akceptowane przez pacjentów.

Ze względu na ich niekosmetyczny wygląd są one coraz częściej zastępowane przez nowocześniejsze protezy acetalowe lub acronowe.

Cena w Polsce od 2000 do 5000 zł

Protezy acetalowe

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Protezy acetalowe są odmianą protez szkieletowych, w których metal został zastąpiony tworzywem sztucznym – acetalem lub jego nowszą generacją – biocetalem. Protezy z biocetalu są odpowiednio sztywne i wytrzymałe. Ich zaletą jest wysoka estetyka, ponieważ klamry i ciernie wykonane są w kolorach zębów lub dziąsła.

Klamry są delikatne i nie niszczą szkliwa zębów własnych tak jak stalowe klamry metalowych protez szkieletowych. Aktualnie protezy acetalowe są wypierane przez protezy acronowe, jednak w wielu sytuacjach protetycznych biocetal zostaje niezastąpiony.

Cena w Polsce od 1500 do 2000 zł

Tradycyjne protezy akrylowe

fot.3

Tradycyjne protezy akrylowe to tak zwane zło konieczne.

W latach 20-tych XX wieku zastąpiły powszechne wówczas protezy z kauczuku, protezy z przyssawkami i inne wynalazki, które przynosiły pacjentom więcej złego niż dobrego. Protezy Akrylowe 100 lat temu były rewolucją. Niestety pomimo, że protezy akrylowe są nadal funkcjonalne to mają kilka wad :

  • Posiadają silnie toksyczny monomer resztkowy, który uwalnia się do organizmu pacjenta powodując różnego rodzaju przypadłości, alergii i jest uważany za czynnik rakotwórczy. więcej o monomerze resztkowym
  • Są nieestetyczne. Stalowe klamry( haczyki) utrzymujące protezę na zębach pacjenta są zazwyczaj mocno widoczne kiedy pacjent się uśmiecha lub rozmawia. To powoduje ogromny dyskomfort.

Pozostałe wady  tradycyjnych protez to :

  • niedopasowanie protez do dziąseł,
  • wchłanianie wilgoci i bakterii do wnętrza protezy,
  • podatność na złamanie,
  • wyważanie zębów własnych pacjenta,
  • niszczenie dziąseł i tzw. zanik wyrostka,
  • niszczenie szkliwa zębów przez stalowe klamry( haczyki),
  • niska transparencja
  • Cena w Polsce od 1000 do 2000 zł

Protezy nylonowe/poliamidowe

zdrowie1

W latach 50 –tych w USA rozpoczęto produkcję protez zębowych z nylonu/poliamidu.
Rewolucją w tych protezach było zastosowanie elastycznych retencji z tworzywa zamiast stalowych klamer co spowodowało ogromną poprawę estetyki. Niestety wadą protez nylonowych jest:

  • wysoka elastyczność, która prowadzi do różnych dysfunkcji układu zębowego
  • wysoka chłonność wilgoci co sprawia, że niezadbane protezy zmieniają kolor i powstaje nieprzyjemny zapach
  • z czasem tracą połysk
  • nie można ich skutecznie reperować i poprawiać.
  • wysoki skurcz oraz elastyczność ograniczają ich stosowanie tylko do protez częściowych

15 lat temu protezy nylonowe/poliamidowe pojawiły się w Polsce. Początkowo euforycznie przyjęte przez lekarzy, na skutek wielu błędów takich jak:

  • błędne wykonywanie protez przez niedouczonych techników
  • sprowadzanie przez nieuczciwych importerów niskiej jakości materiałów niewiadomego pochodzenia zwłaszcza z Chin i Ameryki Południowej
  • brak informacji dla lekarzy o ograniczeniach w stosowaniu tych protez
  • brak informacji dla pacjentów o odpowiedniej higienie protez nylonowych
  • stały się kontrowersyjne i do dzisiaj budzą skrajne opinie.

W celu poprawienia jakości, protezy nylonowe są aktualnie produkowane z mieszanek kilku polimerów ( kopolimery) lub zawierają domieszki mineralne. Dla pacjentów oferowane są jako poliamidowe lub elastyczne.

Cena w Polsce od 1500 do 2000 zł